Sieci komputerowe Karol Krysiak |
![]() |
Na szczycie modelu warstwowego znajduje się warstwa aplikacji, zajmuje się ona świadczeniem usług dla użytkownika. Zawiera w sobie różnorodne procesy (usługi) wykorzystywane za pośrednictwem odpowiednich aplikacji przez człowieka. Często określa się je mianem protokołów, ponieważ są pewnymi standardami wymiany informacji. Poniżej przedstawię pokrótce najważniejsze usługi i ich zadania. Należy również wyjaśnić, że większość omówionych poniżej usług działa w architekturze klient-serwer. Oznacza to, że na odległym serwerze musi być uruchomiony serwer danej usługi (program świadczący dana usługę). Na komputerze komunikującym się z nim musi zostać uruchomiony klient tej usługi, który dopiero nawiąże połączenie z odległym serwerem i umożliwi wykorzystanie danego protokołu.
Jest jedną z najważniejszych usług warstwy aplikacji, często nieświadomie wykorzystywaną przez użytkowników Internetu. Zapewnia odwzorowywanie nazw hostów na adresy IP. Przykładowo, to dzięki systemowi DNS i najbliższemu serwerowi tej usługi, po wpisaniu w naszej przeglądarce WWW: www.dmcs.p.lodz.pl zostaniemy skierowani na adres IP 212.51.219.1 i zostanie nam wyświetlona strona Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.
Przestrzeń nazw w Internecie została zbudowana na modelu domenowym. Nazwa danego hosta tworzona jest od prawej do lewej. Najpierw są nazwy domen górnego poziomu, następnie pod-domeny i w końcu nazwa hosta, poprzedzielane kropkami.
Domeny głównego poziomu dzielą się na domeny organizacyjne i geograficzne. Domeny geograficzne są to dwuliterowe nazwy domen przyznane poszczególnym krajom, przykładowo:
pl – Polska,
us – Stany Zjednoczone,
uk – Wielka Brytania,
tw – Taiwan,
eu – Europa.
Domeny organizacyjne są przyznawane w zależności od prowadzonej działalności:
com – firmy komercyjne,
edu – instytucje naukowe,
gov – agencje rządowe,
mil – organizacje wojskowe,
net – organizacje związane z siecią Internet,
int – międzynarodowe organizacje rządowe i pozarządowe,
org – pozostałe organizacje nie mieszczące się w tych ramach.
Jeżeli stacja wysyła do swojego serwera zapytanie o nazwę hosta spoza jej własnej domeny, to pyta on właściwy serwer zajmujący się obsługą domeny, w której znajduje się poszukiwany host. Następnie odległy serwer DNS odpowiada naszemu serwerowi, który podaje nam adres IP komputera, o który pytaliśmy.
Telnet (Network Terminal Protocol) jest protokołem terminala sieciowego, służy do zalogowania się i zdalnej pracy na odległym komputerze z wykorzystaniem konsoli tekstowej.
FTP (File Transfer Protocol) jest protokołem transmisji plików, umożliwia transmisję i odbiór plików z odległego systemu. Ponadto jest oczywiście możliwość wylistowania zawartości katalogów.
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) jest podstawowym protokołem transmisji poczty. Umożliwia wysyłanie poczty elektronicznej e-mail.
POP (postoffice) jest protokołem pocztowym, za jego pomocą możemy odbierać naszą pocztę z serwera.
HTTP (Hypertext Transfer Protocol) jest protokołem odpowiedzialnym za przesyłanie w Internecie stron WWW.
SSH (Secure Shell Login) jest bezpiecznym protokołem terminala sieciowego udostępniającym usługi szyfrowania połączenia. Zalecany do stosowania zamiast telnetu.
Finger jest usługą dostarczania informacji o użytkowniku, umożliwia zapytywanie odległego serwera o dane osobiste interesującego nas użytkownika. Ze względów bezpieczeństwa wychodzi z użycia.
NNTP (USENET News Transfer Protocol) protokół transmisji USENET-owej. Służy do transmisji listów na grupę dyskusyjną i odczytywania listów z grup dyskusyjnych.
SNMP (Simple Network Management Protocol) prosty protokół zarządzania siecią. Służy do konfiguracji urządzeń sieciowych (tych udostępniających tę usługę) oraz do zbierania informacji o ich działaniu.
IRC (Internet Relay Chat) protokół służący do prowadzenia rozmów za pomocą konsoli tekstowej.
Komputer (host) jest urządzeniem pracującym we wszystkich siedmiu warstwach modelu ISO/OSI. Jest to klient, tzn. że nie świadczy żadnych usług w sieci, a jedynie z nich korzysta.
Jest to komputer, który w sieci świadczy jakieś usługi. Może to być zwykły komputer, ale jeśli zostały uruchomione na nim jakieś serwery usług, to automatycznie zostaje serwerem. Najczęściej są to maszyny nastawione na szybką i bezawaryjną pracę, w związku z czym czasem część z ich podzespołów (np. dyski twarde) jest zdublowana; w razie awarii jednego, drugi może kontynuować pracę.
Sieci komputerowe Karol Krysiak |
![]() |